Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Sealing Length | 400mm |
| Chamber Type | Single |
| Max Forming Depth: | 150mm |
| Products Type | Blister |
| Sealing Power | 500 W |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three |
| Driven Type | Electric |
| Body Material | Stainless Steel |
| Material Grade | SS304 |
| Power Consumption | 1.5 HP |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Voltage | 310 V |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
We are engaged in offering Semi Automatic Vacuum Forming Machine to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Sealing Length | 450mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Max Forming Depth: | 80mm |
| Products Type | Blister |
| Production Capacity | 1000 pcs/ hr |
| Materials Applicable | HIPS |
| Weight | 1200 KG |
| Max Forming Area | 600 MM |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Body Material | Mild Steel |
| Voltage | 380 V |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Consumption | 2 HP |
| Phase | Three |
We are engaged in offering Industrial Vacuum Forming Machine to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Production Capacity | 800/ hr |
| Power Consumption | 2 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Driven Type | Electric |
| Material Grade | SS304 |
| Phase | Three |
| Voltage | 310 V |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Max Forming Depth | 40 mm |
We are engaged in offering Automatic Vacuum Forming Machine to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Chamber Type | Single |
| Sealing Length | 620mm |
| Max Forming Depth: | 80mm |
| Products Type | Food Boxes |
| Automation Grade | Automatic |
| Sealing Power | 750 W |
| Usage/Application | Produce Food-Grade Containers |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 310 V |
| Phase | Three |
| Driven Type | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Power Consumption | 5 HP |
Product Details:
| Sealing Length | 500mm |
| Chamber Type | Single |
| Max Forming Area | 550x550mm |
| Products Type | Blister |
| Phase | Three |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 380 V |
| Body | Mild Steel |
| Sealing Power | 750 W |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Frequency | 50 Hz |
We are engaged in offering Automatic Blister Forming Machine to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Additional Information:
Product Details:
| Sealing Length | 500mm |
| Chamber Type | Double |
| Phase | Three |
| Voltage | 380 V |
| Sealing Power | 750 W |
| Power | 3 HP |
| Frequency | 60 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
| Max Forming Area | 120 mm |
| Products Type | Blister |
| Automation Grade | Automatic |