Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Sealing area | 450*600 |
| Capacity | 100 Piece/Min |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three |
| Voltage | 220 V |
| Usage/Application | Packaging |
| Driven Type | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Power Consumption | 5 kW |
We are engaged in offering Blister Packing Machine to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Capacity | 180 Piece/Hour |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Phase | Three |
| Power Source | Electric |
| Voltage | 310 V |
| Usage/Application | Blister Packing |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Production Capacity | 40 Piece/Min |
Product Details:
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Speed of packaging | 50-60/h |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Usage/Application | Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 310 V |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three |
| Frequency Range | 60 Hz |
| Power | 5 kW |
We are engaged in offering Skin Packaging Machine to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.
Product Details:
| Max Forming Depth: | 120mm |
| Products Type | Food Boxes |
| Automation Grade | Automatic |
| Speed of packaging | 60-70/h |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Usage/Application | Skin Packaging |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 310 V |
| Power | 7.5 kW |
| Phase | Three |
| Frequency Range | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
Product Details:
| Capacity | 500 pcs/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Speed Of Packaging | 50/h |
| Weight | 1200 kg |
| Usage/Application | Packaging |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 380 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | Three |
We are engaged in offering Auto Cycle Blister Packaging Machine to our clients. Our range of this products is widely appreciated by our clients.