Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Chamber Type | Double |
| Max Forming Depth: | 150mm |
| Products Type | Trays |
| Materials Applicable | PP |
| Phase | 3 PHASE |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 440 V |
| Max Forming Depth | 80-120 mm |
| Weight | 1500 kg |
| Max Forming Area | 600*600 |
| Power | Three |
| Body | MS |
| Chamber Size | 650*1500 |
| Machine Size | W- 1.4M L- 2 M H- 1.6 M |
| Motor Power | 2 HP |
| Driven Type | TIMER |
| Electrical Consumption | 50 KW |
| Pressure | 8 Bar |
| Vacuum Pressure | 600 mmHg |
| Vacuum Pump Power | 3 hp |
| Pump | achme |
| Is It Portable | Non Portable |
| Usage/Application | electric |
| I Deal In | New and Second Hand |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information: