Product Details:
| Capacity | 100 Piece/Min |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | Three |
| Voltage | 420 V |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Usage/Application | Blister Cutting |
| Material | Mild Steel |
| Cutting Frequency | 60 Hz |
| Power | 3 HP |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 60 Ton |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Material To Be Cut | Mild Steel |
| Usage/Application | Cutting blister and paper |
| Voltage | 10 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Weight | 1200 Kg |
| Material | MS |
| Model Name/Number | HOWEL HYD01 |
| Power | 410 |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Driven Type | Electric |
| Cutting Pallet | 600 x 600 mm |
| Electrical Load | 4 kw |
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 5 Ton |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 310 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three |
| Brand | Howel Thermoformers |
| Usage/Application | Blister Cutting |
| Material | Mild Steel |
| Weight | 1200 Kg |
| Driven Type | Electric |
| Power Consumption | 6 HP |
| Cutting Pallet | 700 x 700 mm |